blog

May 17, 2016

May Newsletter

Click here to read our latest newsletter.

April 5, 2016

April Newsletter

Click here to read our latest newsletter.

March 8, 2016

March Newsletter

Click here to read our latest newsletter.

February 2, 2016

February Newsletter

Click here to read our latest newsletter.

December 15, 2015

December Newsletter

Click here to read our latest newsletter.

May 20, 2015

May Newsletter

Click here to read our latest newsletter.

January 14, 2015

January Newsletter

Click here to read our latest newsletter.

October 2, 2014

October Newsletter

Click here to read our latest newsletter.

September 10, 2014

September Newsletter

Click here to read our latest newsletter.

June 21, 2014

2014 Amateur Competition Results

10th Annual Portland Salsa Congress Amateur Salsa Competition Results:
1st place- Olga Mosca & Joan Hereter Gregori, Victoria, BC, Canada
2nd place- Jessica Ruskin & Logan Volkers, Victoria, BC, Canada
3rd place- Laureen Grace Espinoza & Alexander Maximus, Edmonton, AB, Canada

9th Annual Salsa Caliente Amateur Salsa Competition Results
1st place- Olga Mosca & Joan Hereter Gregori
2nd place- Jessica Ruskin & Logan Volkers
3rd place- Jessica Falkiner & Dominique Lacerte

Congratulations to everyone on their hard work!

December 10, 2013

December Newsletter

Click here to read our December Newsletter. See you soon!

August 24, 2013

2013 New York Salsa Congress Itinerary

We are off to the NY Salsa Congress for our 12th consecutive year!  You will be able to follow along here with our trip and hear stories of what we have been up to.
While we are away, classes are still running at home.  Click here for the schedule.
Here is our itinerary:

2013 New York Salsa Congress Itinerary
for
April Downs, Brittney O’Neill, Christina Morrison, Jess Falkiner, & Olga Mosca

All information is subject to change.

Tuesday, August 27

Depart Victoria on the 7:00am ferry to Vancouver and drive to the Seattle airport for the overnight flight to New York.

Wednesday, August 28

Arrive in New York just after 5:00am and transfer to the NY Hilton Midtown  for 6 nights. Our rooms won’t be ready yet, so we will head out sightseeing until the room is ready. Today we will probably do a full day walking tour of Midtown including Times Square, the Empire State Building, Radio City Music Hall, Rockefeller Centre, the NY Public Library, the Chrysler Building, Grand Central Terminal, and St Patrick’s Cathedral with a stop for lunch at Le Bernardin.
SCHEDULE:
TBA                                       Salsa Caliente Rehearsal
12:15pm                              Lunch at Le Bernardin
7:30- 10:00pm              Newsies on Broadway
10:00pm- 3:00am      Pre- Congress Party at Club Cache

Thursday, August 29

We will have free time for sightseeing after we are done rehearsing until registration at 6pm.  We will probably tour Central Park and one of the museums.
SCHEDULE:
TBA                                       Salsa Caliente Rehearsal
6:00pm                              Congress registration
7:00pm                              Doors open to the Main Ballroom
7:15- 8:30pm                  Yamulee Musical Journey
8:30- 9:00pm                 Intermission
9:00- 10:00pm              Night Showcase (Balmir’s Blazing Angels- NY, Conexion Divina Pro- MO, Domitris & Stella- Greece, Fabrizio Cerrone & Debora Di Sano- Italy, Franck Muhel- NY, Lenin & Genisis- Veneuela, Lorenz Mambo Clasico- NY, MDN dance Company- NJ, Pkante- NY, Salsa Fuego- DC, Santa Rico Queens- NY, Xibicion Santo Rico- NY)
10:00pm- 4:00am      Dancing to Charlie Donato y Su Son Ideal & DJs

Friday, August 30
SCHEDULE:
TBA                                       Salsa Caliente Rehearsal
9:00- 4:30pm                 Beginner Workshops

 

Mercury Ballroom

Grand Ballroom East

Grand Ballroom West

V-Lounge

9:00- 9:50am

Body Movement Sekou McMiller- NY

 

Ladies Styling

Karel Flores- NY

 

10:00- 10:50am

On2 Partnerwork

Alfred Pena- NY

 

 Salsa Cabaret

Dave Paris & Zoe- NY

On1 Partnerwork

Noel Rodriguez- NY

11:00- 11:50am

On2 Partnerwork

Piel Canela- NY

 

On2 Shines

Thomas Guerrero- NY

Zouk

Kim Rottier- NY

12:00-1:00pm

Bachata Fusion

LFX- NY

 

On2 Partnerwork

Osmar & Karel- NY

Kizomba

Joel Eduardo- NY

1:10- 2:10pm

Dominican Bachata

Darlin Garcia- PA

 

On2 Shine Choreography
Nelson Flores- NY

Salsa Flamenco

Carmen- Spain

2:20- 3:20pm

Bachata Fundamentals

Zeke Ruvalcaba- Chicago

On2 Shines

Eddie Torres- NY

On1 Partnerwork

Cultural Explosion- NJ

Cha Cha

Mouaze- France

3:30- 4:30pm

Bachata

Cristian Oveido- LA

On2 Partnerwork

Eddie Torres- NY

Afro Latin Fusion/ Mambo

Sekou McMiller- NY

Salsa Calena

Johana & John- NJ

5:30pm                                  Doors open for evening showcase
6:00- 7:30pm                    Early evening showcase-
(ABC Project- Japan, Ahora Baila Corazon- Japan, Art in Motion Ladies- PA, Art in Motion Semi Pro- PA, Carmen Lorente & Magic Dance- Spain, Casa Salsa Student Team- PA, Divas Latinas Lorenz- NY, Dynamix- DC, Fuego Salsero- FL, Las Damas Con Ritmo- MO, Latin Motion Semi Pro- DC, Latin Motion Student Team- DC, Mambo Bravo Dancers- NY, Mambo Inaru Semi Pro- NY, Mamboleo Dance- WI, Masque Nada Project- Korea, Monton de Estrellas- Italy, Rythmology Next Generation- NY, Ritmo y Sabor- NY, Sobor de Nieves- NY, Salsa Sabor- MO, Salsalabama- AL, Sazon de Nieves- NY, Serkan Dadas & Bahr- Turkey, Vaya Sato & Yukiko Akiba Shine Project- Japan, Wilfredo Nieves & Migdalia Santiago- NY)
7:30                                        Ballroom cleared
8:30pm                                Doors open for night showcase
9:00- 10:30pm                Night showcase- (Al Espinoza- CA,  Carmen Lorente & Eduardo Cervera- Spain, Cristian Oviedo & Maria Zhukovskaya- LA, Cultural Explosion- NJ, Eddie Torres- NY, Fusion Dance- Shanghai, Heart Break Boys- NY, Imagen Latina- Venezuela, Juan & Caridad Portella- NY, Las Estrellas- PA, Los Rumberos de Lorenz- NY, Mambo Tirado- NY, Mouaze- France, New York Men All Stars- NY, Piel Canela- NY, Roly Maden- Italy, Shani’s Girls- NY, Sweethearts- NY, The Rhythm Divas- NY, Tito & Tamara- PR, Vaya Sato & Yuko Akiba- Japan, Vito & Stefania- Italy, Wilfredo Nieves & Migdalia Santiago- NY)
10:30pm                               Ballroom cleared
11:30pm- 1:30am            Dancing to Jose Alberto “El Canario”
1:30- 5:00am                     Dancing to DJs

Saturday, August 31

SCHEDULE:
7:00am                                  Salsa Caliente Rehearsal
8:00- 10:00am                  Tech rehearsal
9:00- 4:30pm                     Beginner Intermediate Workshops

 

Mercury Ballroom

Grand Ballroom East

Grand Ballroom West

V-Lounge

9:00- 9:50am

Ladies Styling

Amanda Estilo- NY

 

On2 Partnerwork

Piel Canela- NY

Zouk

Kim Rottier- NY

10:00- 10:50am

Bachata Isolations

Zeke Ruvalcaba- Chicago

 

On1 Partnerwork

Darlin Garcia- PA

On2 Partnerwork

Juan Portela- NY

11:00- 11:50am

Lifts & Tricks

Dave Paris & Zoe- NY

 

On2 Shines & Partner

Howie Lorenz- NY

Afro Roots/Culture

Franck Muhel- NY

12:00-1:00pm

On2 Partnerwork

Tito & Tamara- PR

 

On1 Partnerwork

Imagen Latina, Venezuela

On2 Shines

Victor Karisma- NY

1:10- 2:10pm

Killer Bachata

Alex Morel- NJ

On2 Partnerwork

Eddie Torres- NY

Salsa Calena

Swing Latino- Colombia

West Coast Swing

Sophie Caz- NY

2:20- 3:20pm

Bachata

David Cochado- NY

Cha Cha

Eddie Torres- NY

On2 Partnerwork

Ismael Otero- NJ

Kizomba

Joel Eduardo- NY

3:30- 4:30pm

Lap Dance Bachata

Alejandro & Jessica- LA

On1 Partnerwork

Cristian Oveido- LA

Rumba

Roly Maden- Italy

On2 Partnerwork

Marcus Nieves- NY

5:30pm                                  Doors open for evening showcase
6:00- 7:30pm                    Youth showcase
(Art in Motion Teens- PA, Baby Sweethearts-NY,Baila Conmigo Kids- NJ, Bailadores de Duran- NY, Dancers Dreamzzz Jr Team- NY, Duran Juniors- NY, Duran Sweet Angels- NY, Fuerza Gigante- NY, Grupo Dinamita Lorenz- NY, Heartbreak Boys & Sweethearts- NY,Herencia- NY, Jr Heartbreak Boys- NY, KDC- NY, Lorenz Latin Dancers- NY, Mas Estilo-PA, Piel Canela Teens- NY, PzazzTeens- NJ, Rythmology Dancers- NY, SBK Senior Mambo- NY, Take Two- NY, Team Con Clase- NY, TNT- NY, Tropical Image Unlimited- NY, Young Ambition- NY)
7:00pm                                  Hair & Makeup
8:00pm                                  Backstage Call
7:30pm                                  Ballroom cleared
8:30pm                                  Doors open for night showcase
9:00- 10:30pm                     Night showcase- (Aggressivo- NY, Alfred Pena & Aleksandra Kozlowska- NY, Art in Motion Pro- NY, Calle Sol- PA, Caribbean Soul- NJ, Cultural Explosion- NJ, Delile Thomas- NY, Descarga Latina- NY, Eddie Torres- NY, Franck Muhel,Y Su Conguero- NY, Godsell Dance Collective- NY, Karisma- NY, Krystal & Matthew- NY, Las Reinas Del Tumbao- NJ, New Tribe- France, Piel Canela- NY, Pzazz Dancers- NJ, Reflejo de Lorenz- NY, Sabor Ajeno- PR, Salsa Caliente-Canada, Tropical Image Elite- NY, Unified- NY, Vitico La Magia- Ny, Yamulee-NY)
10:30pm                               Ballroom cleared
11:30pm- 5:00am          Dancing to Eddie Montalvo & DJs

Sunday, September 01

SCHEDULE:
TBA                                       Salsa Caliente Rehearsal
9:00- 4:30pm                 Intermediate Workshops

 

Mercury Ballroom

Grand Ballroom West

V-Lounge

9:00- 9:50am

Killer Bachata

Alejandro Bouza- NY

On2 Partnerwork

Nelson Flores- NY

On1 Partnerwork

Noel Rodriguez- NY

10:00- 10:50am

Bachata

Javier & Julissa- NY

On2 Partner& Shines Juan Portela- NY

Cha Cha

Mouaze- France

11:00- 11:50am

On1 Shines

Imagen Latina- Venezuela

On2 Shines

Yamulee- NY

Rumba Afro

Roly Maden- Italy

12:00-1:00pm

Bachata

Alfred Pena- NY

On2 Partnerwork

Eddie Torres- NY

Salsa Flamenco

Carmen- Spain

1:10- 2:10pm

On2 Partnerwork

Santo Rico- NY

Pachanga

Eddie Torres- NY

Cha Cha

Tito & Tamara- PR

2:20- 3:20pm

On1 Partner & Shines

Cultural Explosion- NJ

 

On2 Partnerwork

Karisma- NY

3:30- 4:30pm

Lap Dance Bachata

Alejandro- LA

 

 

3:30pm                                  Doors open for kids showcase
4:00- 5:00pm                    Kids showcase
(Baby Sweethearts- NY, Baila Conmigo Kids- NJ, Dancers Dreamzzz & Herencia- NY, Duran Juniors- NY, Duran Sweet Angels- NY, KDC- NY, Lorenz Latin Dance- NY, Piel Canela Kids- NY, zazz Kids- NY, Santa Rico Kids- NY, Santoriquitas- NY, SBK Jr Mambo- NY, SBK Show Stoppers- NY, TNT- NY)
5:30- 11:00pm                     Dancing in the Old Skool Room to Charlie Donato
5:00- 5:30pm                       Ballroom cleared
5:30pm                                  Doors open for evening showcase
6:00- 7:00pm                       Early evening showcase (Agressivo- NY, Alegria Dance Company- France, Candencia- NY, Casa Salsa Semi Pro- FL, Challenges- Amando Estilo, Challenges- Caribbean Soul, Challenges- Santo Rico, Dance Avenue- NY, Dulce Bembe- NY, Eclipse- PA, F& F Semi Pro- NY, GDC- NY, Grupo Dinamita- NY, Kat & Jeromy- NY, Latin Dance Movement- FL, Latin Expressions- IN, Lee Jeon Hun & Jung JuHee- Korea, Mambo Groovin- LA, Midosuji Basics- Japan, Oh Beko Kyoung Soo & Oh Mong Jee Yeon- Korea, Onda Latina- PA, Pura Candela- NY, Rythmology Ritmo Sensual- NY,Rocoto Dance- Belgium, Sabor y Bembe- Spain)
7:00pm                                  Ballroom cleared
8:00pm                                  Doors open for night showcase
8:30- 10:00pm                     Night showcase- (Al Espinoza- LA, Baila Conmigo- NJ, Bajari de Yamulee- NY,Balmir Pro- NY, Calle Luna- PA, Caribbean Soul- NJ, Carmen Lorente & Eduardo Cervera- Spain, Challengs- Amanda DIVA, Challenges- Caribbean Soul Bachata, Challenges- Santo Rico Salsa, Cristian Oviedo & Maria Zhukovskaya- LA, Dave Paris & Zoe Klein-NY, Eddie Torres- NY, Imagen Latina- Venezuela, John & Johana- NJ, Lorenz Latin Dancers- NY, Mouaze- France, Roly Maden- Italy, Santo Rico- NY, Sekou Mcmiller- NY, Swing Latino- Colombia, Tito & Tamara- PR, Vito & Stefania- Italy, Yamulee- NY)
10:00pm                               Ballroom cleared
11:00pm- 1:00am               Dancing to Sonora Ponceña
1:00- 5:00am                       Dancing to DJs

Monday, September 02

Today is free for sightseeing after rehearsal.  We will probably go shopping at Canal St and tour Wall St, Little Italy, Battery Park & Southstreet Seaport.
SCHEDULE:
TBA                                       Salsa Caliente Rehearsal
3:00pm                              Boarding for Salsa on the Hudson Cruise
4:00- 8:00pm                 Salsa Cruise with live music by Edwin Morales & Jimmy Bosch-(Carmen & Eduardo- Spain, Baila Conmigo- NJ, Las Reinas Del Tumbao-NJ, Imagen Latina- Venezuela, Belmir Dance- NY, Deklan & Adrian- Peru, Piel Canela- NY, Salsa Caliente- Canada, Swing Latino- Colombia, Pzazz Dancers- NY, Tropical Image- NY, Salsa Fuego- DC, Lorenz Dancers- NY, Ritmo & Sabor- NY)
8:00pm- TBA                      After party (venue TBA)

Tuesday, September 03

Today April leaves us for Calgary, Brittney leaves us for Ireland, and Christina continues on to Philadelphia.  April, Jess & Olga will check out of the hotel and transfer to the airport at 5:20am for the flight back to Seattle and the drive home to the ferry. Arrive home on the 9pm ferry at the latest.

 

August 17, 2012

Hello world!

Welcome to Salsa Caliente’s new blog. Stay tuned for updates on our trips, performances, and news!

All local media and content © Salsa Caliente 2010. Web design © Jesse Lupini 2010.